Odos savybės
Pagrindinės odos savybės yra jos spalva, elastingumas ir jutimas.
Odos spalva (šviesi, vidutinio tamsumo ar tamsi) priklauso nuo kraujotakos ypatumų ir dažomojo pigmento melanino koncentracijos epidermio ir dermos viršutiniame sluoksnyje. Kiekvienas žmogus turi skirtingą odos pigmento kiekį. Melaninas saugo jautrias gilesnių sluoksnių odos ląsteles nuo saulės nudegimų ir ultravioletinių spindulių poveikio. Kad sustiprinti melanino apsauginį poveikį, reikia naudoti specialius ultravioletinių spindulių filtrus.
|
Odos elastingumas arba jos lankstumas ir minkštumas priklauso nuo dermos elastingumo laipsnio. Geras odos elastingumas yra kai po ištempimo oda labai greitai grįžta į pirmykštę formą. Odos elastingumo praradimas yra kitaip vadinamas odos senėjimu. Vienas iš odos elastingumo sumažėjimo faktorių yra poodinio audinio susiraukšlėjimas. Odos aprūpinimas maitinamosiomis medžiagomis vyksta per kraują ir limfą. Dėka šių dviejų skysčių cirkuliavimo oda gauna maistingas medžiagas, kurios reikalingos jos vystymo ir regeneravimo procesams. Tas pats su odos priedais – plaukais ir nagais. Nuo paviršutinio kraujagyslių (arterijų) ir limfos gyslelių tinklo eina smulkesnės gyslelės prie plaukų spenelių, folikulų ir odos liaukų. Organizmui senstant realizuojasi genetinė programa, keičiasi ląstelių biologija, keičiasi veido išraiška ir medžiagų morfologija. Tai ląstelių tarpląstelinių jungiamųjų medžiagų senėjimo rezultatas. Epidermio sluoksnis progresyviai plonėja. Vidutinis ląstelių gyvenimo tarpas trunka nuo 100 iki 48 dienų. Pagrindinių ląstelių skaičius mažėja, kaip ir melonocitų (10-20 proc kas 10 metų). Mažėjant prakaito ir riebalinių liaukų sekreto išsiskyrimui, odos sausumas stiprina elastingumo netekimą.
|
Odos jutimas yra sąlygojamas nervų pluošto sensoriniais receptoriais. Prie epidermio sluoksnio prieina nervų pluošto galūnės. Viename kvadratiniame odos centimetre yra apie 100 nervų galūnių, o bendras jų kiekis žmogaus organizme yra apie 1 milijoną. Nervų pluošto galūnės prieina prie epidermio sluoksnio. Yra keletas rūšių nervų pluošto: judamasis nervų pluoštas (randasi prie raumenų, kurie valdo plauko pakilimą ir yra prisitvirtinę prie plauko folikulų); jautrusis nervų pluoštas (organizmo reakcija į net 0,5 laipsnio temperatūros ir atmosferos slėgio svyravimus), į skausmą ir lytėjimą (šio nervų pluošto receptoriai perduoda signalus į galvos smegenis); sekrecijos nervų pluoštas (randasi aplink prakaito ir riebalinių liaukų, reguliuoja šių liaukų sekreto gamybą ir išsiskyrimą į odos paviršių). Lytėjimo ir kiti sensoriniai receptoriai yra speneliniame dermos sluoksnyje ir turi daugybę nervų galūnių, kurie reaguoja ir registruoja skausmo, šilumos, šalčio, spaudimo ir kitus pojūčius.
|
Odos sensoriniai receptoriai:
1 - prisilietimas
2 - spaudimas
3 - šiluma
4 - skausmas
5 - šaltis
6 - lytėjimo receptorius
7 - spaudimo receptorius
8 - šilumos receptorius
9 - skausmo receptorius
10 - šalčio receptorius
|
© 1994 - 8878 B&B International Enterprises.
Visos teisės saugomos. |
|
|
|