Infekciniai plaukų susirgimai
Žemiau yra išvardinti labiausia paplitę infekciniai plaukų susirgimai:
|
Grybeliniai folikulitai: plaukų ir odos susirgimai (epidermofitija, trichofitijakandidamikozė, mikrosporija, trichofilija) pažeidžia ir nagus. Ant odos atsiranda uždegimai, kartais opelės, šerpetojimas, kuris primena labai smulkias ar labai stambias pleiskanas. Trichofilijos atveju atsiranda pilkšvo atspalvio žiedas, kartais su lengvu pleiskanojimu, kartais niežti, žiedo pakraštis yra aiškiai apibrėžtas, kai atsiranda plaukuotoje galvos dalyje, plaukai šiame žiede išslenka. Grybeliniai susirgimai yra labai užkrečiami ir persiduoda per įvairius higienos apyvokos reikmenis, kartais persiduoda per kontaktus su gyvūnais. Bet kuriuo grybelinio susirgimo atveju reikia kreiptis pas dermatologą ir griežtai prisilaikyti gydymo kurso ir asmeninės higienos bei daiktų švaros, vengti kontakto su užsikrėtusiais gyvūnais (katės, šunys ir kt.)
|
Bakteriniai folikulitai vystosi, kai bakterija, pavyzdžiui, iš Stafilokokų šeimos, patenka ant odos įsipjovus, skutimosi, chirurginio įpjovimo metu arba per kitus odos įtrukimus netoliese plaukų folikulų. Bakterija gali patekti į kitas kūno vietas ir infekcija pasieks ir plauko folikulus. Bakterinis folikulitas gali būti paviršutinis arba gilus. Paviršutinis bakterinis folikulitas dažnai vadinamas pūlinėline, susideda iš smulkių pūlinukų su pūliais viduje. Pūlinukai dažnai išsidėsto ratu, oda parausta aplink folikulų angos odos paviršiuje. Jeigu infekcija patenka giliau ir užkrečia kitus folikus, gali išsivystyti gilus bakterinis folikulitas, pasireiškiantis furunkulais (šunvočiais) ir karbunkulais (piktvočiais). Tai labai rimtas susirgimas, nes tuomet oda ilgainiu būna pažeista ir gali prasidėti randėjimas. Bakteriniu folikulitu paprastai suserga vaikai ar jaunuoliai, turintys pilinkį odos susirgimams. Vienas susirgimo pavyzdys bakteriniu folikulitu (vadinasi “karštas kubilas”), kuris pasirodo dėl patogeninės bakterijos Pseudomonas aeruginosa išpitimo, tai dažnai atsitinka dėl mineralinių vandenų šaltinio ar vandens telkinių sanitarinės priežiūros trūkumų.
Virusiniai folikulitai atsiranda dėl įvairių viruinių infekcijų, kurie patenka į plaukų folikulus. Pagal klinikinę presentaciją virusiniai folikulitai, tokie kaip paprastasis herpes, pasireiškiantis kaip grupelė pūslelių (smulkus apribotas odos iškėlimas su serumu viduje) ant paraudusio pagrindo. Dažnai šie virusų sukelėjai progresuoja ir formuoja pūlinukus arba oda išopėja, po to tose vietose atsiranda šašų. Tokiais atvejais priežastis glūdi užkrėčiamoje infekcijoje, kuri greičiau “užkariauja” organizmą su nusilpusia imunine sistema ir sveikatos būklė aiškiai pablogėja, atsiranda veido odos balkšvumas, pasirodo kartais sukeliantis niežėjimą pūlinukai barzdos srityje.
Parazitiniai folikulita: Parazitinio folikulito susirgimas paprastai pagrįstas smulkių ligos sukėlėjų (patogenų), kuris slepiasi plauko folikule ir deda ten savo kiaušinėlius. Maža erkutė, tokia kaip Demodex folliculorum ir Demodex brevis užkrečia žmogaus plaukuotos galvos dalies plaukų folikulus. Odos sutrikimų spektras dėl šio parazito apima: follicular pityriasis (odos susirgimas su būdingu epidermio sluoksniavimuisi ir pleiskanojimu); įvairūs išbėrimais plaukuotoje galvos dalyje su pūliais ar be jų; acne rosacea (chroninia dermatitai veido odoje su būdingu paraudimu ar rausvumu su gyliai paslėptu mazgeliu ar pūlinuku).
Mazginė trichosporija arba pjedro pagrinde pasireiškia pas vyrus ant barzdos ir ūsų, atsiranda maži mazgeliai, kurių vietoje plaukai nelūžta ir neskyla. Dažniausia pakanka gerai nuskusti barzdą ar ūsus ir po to gerai dezinfekuoti odą dezinfekuojančiu skysčiu.
|
|
|
|
Pedikuliozė (utelės) – vienas iš seniausių parazitų, kurie mėgsta daugintis kai nepaisoma elementarių asmeninės higienos taisyklių. Nesigydant nuo pedikuliozės gana greitai galima praplikti ir labai sunku sugrąžinti savo plaukų vešlumą. Gana greitai galima užsikrėsti nuo kitų žmonių, kurie turi šiuos gyvius per drabužius, šukas ar asmeninės higienos reikmenys ir pan. Utelės ne šokinėja, ne skraido, ne plaukioja, jie tiesiog gyvena ant plaukų ir dauginasi, 2-3 kart dienoje nusileidžia iki galvos odos pasimaitinti ir vėl grįžta ant plaukų, jų gyvenimo ciklas nuo kiaušinio fazės iki kol galės pradėti dėti nuosavus kiaušinius (inkubacinis periodas) yra 26 dienos, kiekviena utelė atideda nuo 3 iki 5 kiaušinių. Pastebėjus šiuos gyvius būtinai reikia kreiptis pas gydytoją ar farmaceutą dėl vaistų ir būtinai reikia gydytis prisilaikant gydytojo nurodymų bei išvalyti, išskalbti, išplauti savo asmeninius daiktus, gyvenimo patalpą, asmeninius reikmenys ir t.t. Gydymas užtrunka keletą savaičių ir ateityje reikia rūpintis savo kūno, plaukų, daiktų ir reikmenų švara.
|
© 1994 - 9730 B&B International Enterprises.
Visos teisės saugomos. |
|
|
|